top of page
Vyhledat

Vedoucí Multikulturního centra v Brně: „Mým úkolem je otevírat cestu talentům“


CEO of the Multicultural center in Brno
photo by Nata Bubyr

Tazatelka Mariia Svyrydová: Děkuji, že jste se k nám dnes připojila, Viktorie. Podělte se s námi, prosím, jaká je Vaše práce jako vedoucí Multikulturního centra?


Ředitelka centra Viktoria Netíková: Děkuji, že jste mě pozvala na rozhovor. Jmenuji se Viktoria Netiková a již více než tři roky vedu Multikulturní centrum Brusinka v Brně. Dohlížím na činnost centra a dbám na to, aby plnilo své poslání podporovat diverzitu a inkluzi.


MS: Věnujete se kromě řízení Multikulturního centra ještě něčemu?


VN: Kromě toho pracuji jako překladatelka, manažerka grantových projektů, konzultantka spořicích a investičních strategií a také navštěvuji hodiny zpěvu v našem centru.


MS: Zdá se, že pro život centra děláte hodně. Můžete nám říci více o svém prohlášení: „Mým úkolem je otevřít cestu talentům“?


VN: Samozřejmě. V Multikulturním centru se zaměřujeme nejen na inkluzi a diverzitu. Aktivně vyhledáváme talenty v naší místní komunitě a pomáháme jim rozvíjet jejich dovednosti. Věřím, že lidé s jedinečnými schopnostmi, perspektivami a zkušenostmi jsou zvláště důležití pro vytváření multikulturní společnosti.


M.S.: Jak Multikulturní centrum nachází a rozvíjí tyto talenty?


V.N.: Zastáváme integrovaný přístup. Nejprve se zapojujeme do komunity prostřednictvím různých programů, akcí a osvětových projektů. Aktivním zapojením do života lidí snadno objevíme ty, kteří mají výjimečné talenty, ale nenacházejí příležitost je projevit. Za druhé, spolupracujeme s místními školami, neziskovými organizacemi a podniky, abychom vytvořili platformu pro objevování talentů. Prostřednictvím partnerství a vytváření sítí se snažíme poskytovat lidem příležitosti, které odpovídají jejich dovednostem a aspiracím.


MS: To zní zajímavé. Jak tyto snahy ovlivňují širší komunitu?


V.N.: Naším cílem je spojovat lidi prostřednictvím vzdělávání a kultury. Chtěli bychom vytvořit inkluzivnější a harmoničtější komunitu, kde se každý člověk cítí důležitý a schopný. Objevováním a rozvojem talentů nejen podporujeme osobní růst lidí, ale také zvyšujeme celkovou odolnost a kreativitu naší komunity. Z dlouhodobého hlediska doufáme, že uvidíme pozitivní dominový efekt, kdy talent, který odhalíme, přispěje k úspěchu a prosperitě společnosti jako celku.


M.S.: Jaký je Váš přístup ke vzdělávání v Multikulturním centru jako celku?


V.N.: Naším cílem je poskytnout studentům vzdělání, které nejenže poskytuje znalosti, ale také podporuje hluboké porozumění rozmanitosti a také zájem o učení. Náš přístup je individuální a vstřícný. Je pro nás důležité nejprve určit účel učení – může to být příprava na zkoušku nebo touha naučit se zvládat domácí úkoly prostřednictvím porozumění systému. Cílem může být také zvýšení sebevědomí, zlepšení dovedností, chuť učit se něco nového, objevovat nové stránky svého talentu, uspořádat vlastní výstavu nebo dokonce zpívat na pódiu.


MS: A co Váš tým? Je také multikulturní? Funguje stejný přístup i u Vašich zaměstnanců?


V.N.: Ano, samozřejmě, v našem týmu jsou lidé z různých zemí, kteří mluví různými jazyky. Naši učitelé a poradci nepochybně hrají klíčovou roli při vytváření pozitivních vzdělávacích zkušeností v místní komunitě. Je pro mě velmi důležité identifikovat a rozvíjet jedinečné dovednosti a schopnosti našich zaměstnanců.


M.S.: Jak přesně Multikulturní centrum objevuje a rozvíjí talenty svých zaměstnanců?


V.N.: Náš přístup zahrnuje kombinaci různých strategií. Podporujeme především otevřenou komunikaci a spolupráci v rámci naší komunity. Vytvořením prostředí, kde lidé mohou svobodně sdílet své myšlenky, dovednosti a vášně, můžeme identifikovat jedinečné talenty, které zlepšují vzdělávací postupy. Kromě toho plánujeme investovat do programů profesního rozvoje šitých na míru zaměstnancům – semináře, školení, mentoring zaměřený na zlepšování a prohlubování jejich dovedností.


M.S.: Je podle Vás taková pozornost věnovaná objevování talentů v souladu s celkovým posláním Multikulturního centra?


V.N.: Naši učitelé jsou základem našich vzdělávacích iniciativ. Objevováním a podporou jejich talentů vytváříme inkluzivní zážitek, který bere v úvahu kulturní a osobní charakteristiky. To přesahuje tradiční metody výuky a umožňuje nám přijmout širokou škálu stylů výuky, pohledů a přístupů, které splňují jedinečné potřeby naší multikulturní komunity.


MS: Skvělé, vypadá to, že Multikulturní centrum skutečně hraje důležitou roli v rozvoji živé a inkluzivní komunity. Děkuji za Vaše podrobné odpovědi a za sdílení Vašich názorů a zkušeností. Bylo mi potěšením si s vámi dnes popovídat!


VN: Děkuji za příjemný rozhovor! Těším se na příště!

44 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page