Zkoumání inkluzivity a přeshraniční spolupráce v Českém Těšíně
Nedávné studijní návštěvy (Study Visits) zaměřené na inkluzi a diverzitu v českých organizacích spojily pracovníky s mládeží, projektové manažery a tvůrce politik z různých prostředí, včetně účastníků z Francie, Libanonu, Egypta, Rumunska, Ukrajiny, České republiky a Portugalska.
Tento program, organizovaný oddělením Evropského sboru solidarity (ESC), poskytl jedinečnou příležitost prozkoumat, jak české organizace podporují inkluzi a diverzitu, zejména prostřednictvím dobrovolnické činnosti. Český Těšín, město známé svou multikulturní tradicí, vytvořil ideální kulisu pro program, který kombinoval interaktivní aktivity, návštěvy jednotlivých organizací a hloubkové diskuze o osvědčených postupech v oblasti inkluze.
Do letošního programu se zapojila také Viktoria Netíková, vedoucí Multikulturního centra Brusinka v Brně. Viktoria sdílela své postřehy k významu tohoto programu a uvedla následující: „Ukázal hodnoty a přístupy našeho centra a zároveň poskytl odborné znalosti v práci s dobrovolníky, dětmi a mládeží s hendikepem, stejně jako s mládeží znevýhodněnou, včetně menšin. Velmi doporučuji zástupcům místních úřadů a neziskových organizací navštívit například organizace jako Slezská diakonie, Mateřská, základní a střední škola v Českém Těšíně a POHODA Karviná, aby si mohli navzájem předat své zkušenosti. Atmosféra, kterou vytvářejí – za neocenitelné pomoci dobrovolníků – je skutečně inspirativní. Doufáme, že tuto úroveň spolupráce dokážeme napodobit i v Brně a na jižní Moravě.“
Budování sítí a výměna nápadů
V průběhu programu byli účastníci vyzváni, aby sdíleli své zkušenosti a postřehy o inkluzi. Akce zdůraznila spolupráci a vzájemné učení, což účastníkům umožnilo přinést si domů nové perspektivy a praktické nápady na vytváření inkluzivnějších prostředí ve svých komunitách. Vzhledem k výzvám specifickým pro jejich země využila skupina tento prostor pro SWOT analýzu, identifikovala silné stránky, slabiny, příležitosti a hrozby ve svých konkrétních kontextech, zároveň však našla společné body, na kterých bylo možné stavět.
Návštěvy a praktické postřehy v Českém Těšíně a Karviné
Program začal návštěvami organizací v Českém Těšíně, kde účastníci sledovali práci místních organizací na poli inkluze a zapojování dobrovolníků. Slezská diakonie, respektovaná organizace s více než 70 centry v Moravskoslezském kraji, poskytla účastníkům “letecký" pohled na svou rozsáhlou síť sociálních služeb, která podporuje osoby s postižením, seniory, bezdomovce a další osoby čelící těžkým životním situacím. Návštěvy organizace POHODA Karviná a dalších ukázaly odhodlání České republiky v oblasti inkluze a poskytly účastníkům praktické poznatky o práci se znevýhodněnými komunitami.
Interaktivní učení prostřednictvím „Ticket to Island“
Zajímavou součástí studijní návštěvy byla hra „Ticket to Island“, interaktivní aktivita zaměřená na inkluzi a diskriminaci. Prostřednictvím simulací si účastníci vyzkoušeli výzvy, kterým čelí marginalizované osoby, a diskutovali o důležitosti empatie a proaktivní podpory. Tato cvičení se zaměřila také na přechod od automatických reakcí k myšlení orientovanému na řešení, čímž účastníkům umožnila stát se odpovědnými spojenci a obhájci změn ve svých komunitách.
Posilující rozhovory: seznámení s organizacemi
Účastníci představili své organizace prostřednictvím zajímavé „elevator pitch“ seance, kde každý přiblížil své projekty, poslání a cíle. Tato aktivita podpořila smysluplné vytváření sítí, což účastníkům umožnilo identifikovat příležitosti pro spolupráci a prozkoumat způsoby, jak přizpůsobit úspěšné české praktiky svým vlastním zemím. Společně diskutovali o různých přístupech k práci s mládeží, koordinaci dobrovolníků a zapojování komunity, přičemž zdůraznili kreativitu a přizpůsobivost potřebnou k vytváření účinných, inkluzivních programů.
Reflexní seance a SWOT analýza
Po každodenních návštěvách byly uspořádány reflexní seance, které účastníkům umožnily zpracovat a prodiskutovat své zkušenosti. Tyto rozhovory poskytly cenné příležitosti k porovnání metod a filozofií v práci s mládeží a marginalizovanými komunitami. SWOT analýza přítomných organizací zdůraznila jak jedinečné, tak i společné výzvy, kterým čelí různé regiony, a podpořila pocit jednoty a sdílené mise mezi účastníky.
Výhled do budoucna: plánování akcí a partnerství
V závěrečné fázi programu účastníci vypracovali akční plány pro implementaci nových nápadů a budování partnerství ve svých domovských zemích. Vybaveni certifikáty Youthpass a neocenitelnými zkušenostmi, účastníci odcházeli s obnoveným závazkem k inkluzi, rovnosti a diverzitě. Spojení, která byla navázána, a lekce, které se účastníci naučili během těchto studijních návštěv, jistě budou mít dlouhodobý dopad, posouvající vpřed sdílenou vizi posílených, inkluzivních komunit napříč Evropou a dál.
Studijní návštěvy zaměřené na inkluzi a diverzitu v českých organizacích poskytly obohacující zkušenost pro všechny zúčastněné, zdůrazňující sílu spolupracujícího učení a kulturní výměny. Účastníci si s sebou domů odnesli poznatky, strategie a inspirace potřebné k podpoře inkluzivních praktik a vytváření pozitivní změny ve svých organizacích a komunitách. Díky oddělení ESC a všem místním organizátorům tato akce ukázala, že s otevřeným srdcem a sdílenými znalostmi můžeme budovat mosty směrem k inkluzivnějšímu a soucitnějšímu světu.
Rádi bychom poděkovali všem organizátorům a účastníkům za jejich pohostinnost, pozornost a pozitivní přístup.
Comments