top of page

Užitečné české fráze a slovní spojení pro cizince

Aktualizováno: 15. 11. 2023

Cestování do cizí země může být vzrušující, ale také výzvou, zejména pokud neovládáte jazyk místního obyvatelstva. Pro cizince navštěvující Českou republiku jsou užitečné základní fráze a slovní spojení, které mohou zlepšit jejich zážitek a usnadnit komunikaci s místními lidmi. Zde je několik užitečných výrazů:

Dobrý den! - Tato klasická fráze je v České republice velmi běžná. Použijte ji při vstupu do obchodu, restaurace nebo při setkání s místními lidmi.


Promiňte, nemluvím dobře česky. Můžete mluvit anglicky? - Mnoho Čechů ovládá angličtinu, zejména v turisticky frekventovaných oblastech. Tato fráze vám pomůže, pokud narazíte na situaci, kdy je pro vás obtížné komunikovat v češtině.


Kde je nádraží/autobusové nádraží? - Pokud se potřebujete dostat na nějaké místo, tato fráze vám pomůže najít cestu na vlakové nebo autobusové nádraží.

Mohl byste mi pomoci s překladem? - Při nákupu nebo v restauraci vám tato fráze pomůže překonat jazykovou bariéru a získat potřebné informace.

Kde je nejbližší lékárna/obchod? - Pokud máte naléhavou potřebu najít lékárnu nebo obchod, tato fráze vám pomůže získat potřebné informace.

Děkuji! - Výraz vděčnosti je vždy důležitý. Použijte ho po každé službě nebo laskavosti.


S těmito frázemi a slovními spojeními by měl být váš pobyt v České republice plynulý a příjemný. Místní obyvatelé ocení snahu cizinců naučit se alespoň základní fráze v jejich jazyce. Buďte otevření a vstřícní, a váš zážitek z návštěvy této krásné země bude ještě bohatší.


Rádi bychom vás pozvali na kurzy češtiny, které nabízíme v Multikulturním centru v Brně. Pokud není čeština vaším mateřským jazykem, inspirovali bychom vás k jejímu naučení pro lepší integraci do české společnosti. Autor: Nela Merva

189 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

1件のコメント


Lesana Krsic
Lesana Krsic
5月31日

Dekuji za fraze. Jsem z Ukrajiny ziji v CR tri roky. Kazde nove slovo se hodi. relaxační masáže praha

いいね!
bottom of page