top of page
Vyhledat

Ruština jako jazyk komunikace

Aktualizováno: 27. 10. 2023

Multikulturní centrum v Brně pořádá setkání zaměřená na sbližování lidí a představení různých kultur. Pokud jde o jazyk komunikace, tak jedním z nejzajímavějších jazyků po angličtině, která spojuje lidi z celého světa, je ruština. Možná to není každému zřejmé, ale ruský jazyk spojuje různé národy díky tomu, že je velmi rozšířený.


Když se v našem centru konají akce věnované ukrajinské, uzbecké nebo kazašské kultuře, velmi často mezi sebou organizátoři a účastníci akce mluví rusky. To platí i pro lidi z mnoha dalších zemí: například Běloruska, Kyrgyzstánu, Arménie, Gruzie, Mongolska, Lotyšska, Moldavska, Ázerbájdžánu nebo Izraele. Většina lidí v těchto zemích je minimálně dvojjazyčná, ale jejich jazyky jsou v Česku natolik exotické, že přirozeným komunikačním jazykem se stává ruština, a to v oblasti kulturní spolupráce, vzájemné pomoci a dobrých sousedských vztahů.


Třeba když v roce 2022 tlumočila v známém brněnském divadle Husa na provázku tlumočnice Multikulturního centra Alena autorské inscenace v režii mladé režisérky Paliny Dabravolskaje z Běloruska, byla i v tomto případě jazykem komunikace ruština.


Mnoho obyvatel postsovětských zemí četlo stejné knihy, dívalo se na stejné filmy, takže jazyková bariéra není tak výrazná a je snazší najít společný jazyk. V Multikulturním centru Brusinka funguje několik komunikačních jazyků: čeština, angličtina, ruština a ukrajinština. Díky tomu většina lidí, kteří k nám jezdí na exkurze a koncerty, workshopy a dílny, tábory a různé kroužky a kurzy - jazykové, hudební, výtvarné, divadelní nebo šachové, si najdou možnost bezproblémové komunikace a pochopení svého požadavku.


Jsme rádi, že máme k dispozici velkou knihovnu, kde je více než 700 knih a učebnic v ruském jazyce, protože do kurzů a workshopů s rusky mluvícími učiteli přichází mnoho dospělých i dětí. Máme také rusky a ukrajinsky mluvící logopedy a psychology, kteří pomáhají jak s řečí, tak i s adaptací.


V Multikulturním centru kompenzujeme sociální potřeby lidí. Naším cílem je podporovat ty, kteří potřebují být slyšeni a zároveň chtějí naslouchat prostřednictvím vzájemné komunikace. Mají zájem poznávat okolní svět a odlišné kultury nebo chtějí pracovat na své seberealizaci.


Přijďte na naše kurzy a akce, těšíme se na vás!

24 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page